ALEV ÖZKAZANÇ İLE ARKA PENCERE

Deniz Kandiyoti ile Söyleşi 1: Eril restorasyon ve toplumsal cinsiyet krizinin keskinleşmesi


Background
share close
Alev Özkazanç, Arka Pencere’de, toplumsal cinsiyet ilişkileri ve kalkınma disiplininde dünyaca tanınan, çok etkili az sayıda Türkiyeli akademisyenden biri olan Deniz Kandiyoti ile söyleşi yapıyor. Kandiyoti, bu serinin ilk bölümünde “eril restorasyon” kavramını ve Türkiye’de yaşanan toplumsal cinsiyet krizini anlatıyor:
“Devlet bir yandan, özel bir yandan seferber olmuş, kadınlara haddini bildirmeye, itaat etmeye, çatışmamaya, yuvasının annesi olmaya, çocukları için her fedakarlığı yapmaya sevk ediyor ama bu tutmuyor.(…) Toplumsal cinsiyet ilişkilerinin uzlaşmaya değil, keskinleşmeye gittiği bir dönemden geçiyoruz. (…) Yetkiyi elinde tutmak isteyen ve frenlenen erkeklerin dizginlenemez bir öfkesi var. Bu öfkeyi kusuyorlar. Bunu dizginlemek için kültürel baskılar uygulanmaya çalışılıyor. Hiçbir zaman, cumhuriyetin hiçbir aşamasında bu kadar yoğun kadına yönelik propaganda yapılmamıştır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın her ilçede aile irşad ve danışma büroları var. Kadınlara sabır, dövülseler de yuvalarını yıkmamaları şeklinde telkinler yapılıyor. Büyük bir para bu, büyük kaynaklar, vaizeler çalışıyor. Sonuç? İstenilen amaca varılıyor mu? Varılmıyor tabii.”
Önceki bölümler
ALEV ÖZKAZANÇ İLE ARKA PENCERE
insert_link share
close
  • 1954
  • 101

ALEV ÖZKAZANÇ İLE ARKA PENCERE

Alev Özkazanç ile Arka Pencere 4: Cinsel suçlulara ne yapmalı? Nagehan Alçı’nın önerisi ve Amerikan çıkmazı

Cinsel suçlulara ağır cezalar verilmesi, hadım edilmeleri hatta hapis cezası yattıktan sonra da toplumdan dışlanmaları ve işsizliğe mahkum edilmeleri önerileri son dönemde oldukça yaygın. Öyle ki yandaş yazarlardan Nagehan Alçı […]

Tümünü Oku trending_flat