KORONAVİRÜS GÜNCESİ

Faruk Eren & Kemal Can: Korana Günlerinde İktidar


Background
share close
Faruk Eren’in sorularını yanıtlayan Duvar yazarı Kemal Can: “İktidar içinde korona çatlağı işaretleri var” dedi. Can’ın koronavirüs günlerinde iktidarı analiz ettiği podcastteki bazı görüşleri şöyle:
* Koronavirüs salgını konusunda Sağlık Bakanı’nın da aralarında olduğu bazı bakanlarla iktidar içindeki birtakım kliklerin çatışma içinde olduğuna ilişkin duyumlar ve işaretler var.
* İktidar Avrupa ülkelerinin aksine koronavirüs salgını konusunda şeffaf değil. İzolasyon ve diğer tedbirler konusunda son sınırlara kadar harekete geçmeme tarzı devam ediyor.
* Bazı toplumsal kesimleri ikna etmek konusunda kararlı tutumlar sergilenmiyor.
* İstanbul seçimleri ve Suriye meselelerindeki gibi iktidarın içinde birtakım klikler, çıkar çatışmaları oluştuğuna dair çok sayıda söylenti var.
* Başlangıçta bazı adımlar Avrupa ülkelerine göre erken alınmasına rağmen, bunun uygulanma kararlığı konusunda aynı tavır görülmüyor.
* Muhalefetin ekonomi ve Suriye gibi meselelerde suçlanma korkusuyla pasif tutumlar takındığı için reflekslerinin zayıflaması, salgın konusunda da baskı yaratma ve uyarıcı olmasını engelliyor.
Önceki bölümler