Nurdan Bernard


Background
share close

Nurdan Bernard

Notre Dame de Sion Lisesi ve Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu.
Henüz üniversite öğrencisiyken Milliyet Gazetesi Yazı İşlerinde çalıştı. Üniversiteden sonra gittigi Fransa’da da mesleğini sürdürdü.

Güney Fransa’daki yıllarında Milliyet, Milliyet Sanat gibi gazete ve dergilere yazılar yazarken bir Fransız radyosunda haber merkezinde görev aldı.

Paris’e taşındığında Uluslararası İlişkiler, Diplomasi ve Strateji doktorası yapti.
Sabah Gazetesi ile kuruluşundan itibaren yolları kesişti ve 14 yıl boyunca Fransa ve AB Kurumları nezdinde Sabah, ATV ve 1 Numara Yayıncılık grubunun temsilciliğini yürüttü.
Bu yıllarda ayrıca Fransız Ulusal Radyosunun uluslararası yayın yapan birimi Radio France International’de (RFI) Türkiye-AB ilişkileri hakkında düzenli “yorumcu” olarak görev aldı.

Fransız ve T.C. Basın Kartı sahibi, Fransız Yabancı Basın Konseyi ve Türkiye Basın Konseyi üyesidir.

Bir dönem TRT2’de haftalık “Avrupa Treni” programını hazırladı ve sundu.

Bilkent Üniversitesi’nde “Media Studies” ve “Journalism” konusunda 7 dönem öğretim görevlisi idi.
AB-Türkiye ilişkileri konusundaki çalışmaları kapsamında Mostra Communication ve Media Consulta isimli iki AB medya ajansının Türkiye Temsilciliğini yapti.

Fransızca, İngilizce, Portekizce, İtalyanca bilen Nurdan BERNARD ÖKTER’e, “adil, sağduyulu ve iki ülkenin barışına yönelik mesleki uğraşlarından dolayı Fransız Devleti tarafindan Ulusal Liyakat Nişanı verildi.

Gazetecilik ve insani çalışmaları Türkiye, KKTC Portekiz ve Fransız kurum ve kuruluşları tarafindan çeşitli onur ödüllerine layık görüldü.