HABER DOSYALARI

Ölümün politikası: Mezarlarında bile rahat edemeyenler


Background
share close

“Kamusal alan yetmiyor. Devlet sizin eviniz, yatak odanız ve hatta mezarlığınız üzerinde söz sahibi olmak istiyor. Sizin bedeniniz, bu yetmiyor, ölü bedeniniz üzerinde tahakkum kurmak istiyor. Normalde ölü bedeni bir nesne, bir atık olarak görmeyiz değil mi? Belli kişilik hakları vardır, saygıyı hak eder. Ölü bedene olan şiddet, aynı zamanda bir özneyi ya da bir bireyi bir nesneye çevirme girişimidir.”
Herkes karantinada sağlığının derdine düşmüşken, ülkenin iki ucundan mezarlıklara saldırı haberi geldi. 27 Mart günü Aydın’da bir Alevi mezarlığına, Mardin’de ise Ezidi mezarlığına saldırı düzenlendi. Ardından Hakkari’deki bir mezarlığa yedinci kez saldırı düzenlendiği haberi düştü.
Beril Eski, Kürt, Hıristiyan, Ezidi ve Alevilerin mezarlarına yapılan saldırıları araştırdı, Bir Zamanlar Yayıncılık Yayın Yönetmeni Osman Köker, yazar Hüsnü Gürbey, ABD William and Mary Üniversitesi tarih bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ayfer Karakaya, Ezidi Kültür Vakfı Kurucu Başkanı Sosyolog Azad Barış,Central European University’den Cihan Erdost Akın ile konuştu.

 

Önceki bölümler
Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *